Jest to niezwykle powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób, niezależnie od wieku oraz płci. Ograniczona aktywność fizyczna, stres, zła dieta oraz nieprawidłowa postawa to droga do powstawania zaburzeń w obrębie układu ruchu.
Ból kręgosłupa potrafi skutecznie wpłynąć na jakość życia, sprawiając, że codzienne funkcjonowanie staje się trudniejsze. Wiedza specjalistów w tym zakresie systematycznie się rozwija, dzięki czemu mamy do dyspozycji różnego rodzaju metody rehabilitacji wykorzystywane w przypadku występowania dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Koncepcja terapii manualnej Kaltenborn-Evjenth jest jedną z takich metod. Została ona opracowana w latach 70-tych przez dwóch norweskich fizjoterapeutów: Freddiego Kaltenborna i Olafa Evjentha, którzy opracowali szereg technik i metod manualnych mających na celu precyzyjne zlokalizowanie źródła bólu odczuwanego przez pacjenta oraz bezpośrednie działanie na problematycznym obszarze kręgosłupa.
Terapia Kaltenborna-Eventha wykorzystuje między innymi:
- masaż funkcyjny (połączenie masażu z ruchem w stawie),
- masaż poprzeczny, wykonywany w poprzek włókien mięśniowych ma charakter jedynie miejscowy; jego celem jest zmniejszenie napięcia tkanek oraz poprawienie ich ruchu względem siebie,
- poizometryczną relaksację mięśni (PIR),
- manipulacje w obrębie stawów,
- mobilizacje w obrębie tkanki nerwowej (neuromobilizacja),
- ćwiczenia wzmacniające i stabilizujące (trening medyczny).
Wskazaniami do wykonywania zabiegów z zakresu terapii manualnej są:
- bóle i zawroty głowy,
- choroba zwyrodnieniowa stawów,
- skręcenia, zwichnięcia stawów,
- dyskopatia,
- boczne skrzywienie kręgosłupa,
- zesztywnienie lub nadruchomość stawów,
- rwa kulszowa,
- zespół cieśni nadgarstka,
- neuralgia żebrowa,
- łokieć golfisty i tenisisty.
Warto pamiętać, że przewlekły i nawracający ból pleców może być skutkiem zupełnie innych problemów zdrowotnych. Dlatego ważne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, który pomoże określić wskazania i przeciwwskazania do podjęcia leczenia oraz umożliwić dobranie odpowiednich zabiegów.