atrakcje letnie

Hala Izerska ( dawniej zwana Wielką Łąką Izerską) - polski biegun zimna z ciekawą historią.
Odwiedził ją nawet prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej!


Tuż przy hotelu Sudetia rozpoczyna się szlak prowadzący do bardzo ciekawej z wielu względów Hali Izerskiej, położonej na wysokości 840-880 m npm.

Ze względu na najniższe średnie temperatury roczne Hala uważana jest za polski biegun zimna. Np. 3 lutego 2012 r. odnotowano tam minus 36 stopni Celsjusza a 14 sierpnia tego samego roku minus 1,7 stopnia. Rekordowo niskie temperatury na Hali Izerskiej są efektem nocnej inwersji temperatury, powstającej, kiedy ze zboczy gór schodzi chłodne powietrze w kierunku kotliny szczelnie opasanej wyższymi górami.

Na terenie Hali znajduje się również rezerwat przyrody „torfowiska Dolnej Izery”, która jest rzeką graniczną między Polską a Czechami. Uchodzi ona do Łaby, dlatego wraz z Halą Izerską znajduje się w zlewni Morza Północnego. Z uwagi na stały napływ chłodnego i wilgotnego powietrza atlantyckiego Hala Izerska charakteryzuje się subalpejską roślinnością.
Na Hali Izerskiej działa schronisko "Chatka Górzystów", która jest jedynym ocalałym budynkiem nieistniejącej obecnie wsi Gross Iser. Mieściła się w nim do 1945 roku szkoła. Miejscowość została założona w XVII wieku przez uchodźców religijnych z Czech.  W latach międzywojennych była bardzo ludną wsią, z kilkudziesięcioma domami, trzema schroniskam, szkołą i  gospodami.

Jedna z gospód, "Michałowa Chata" ("Michelsbaude") działała ponad 120 lat i była usytuowana przy drodze do Orla, na dawnej Starej Drodze Celnej, która powstała po zajęciu w 1740  roku Śląska, wcześniej austriackiego, przez Prusy.Dwukrotnie zawitał do niej późniejszy prezydent USA John Quincy Adams. Miało to miejsce 31 lipca 1800 roku, w czasie podróży Adamsa Starą Drogą Celną, co opisał w swoich "Listach o Śląsku".

Ślady dawnych zabudowań miejscowości Gross Izer są widoczne do tej pory.  Po czeskiej stronie w odległości jednej godziny jazdy rowerem od Hali Izerskiej, znajduje się podobna wieś pod względem klimatu i roślinności Jizerka (Kleine Izer), w której są częściowo zachowane budynki, postawione w tym samym stylu jak nieistniejące budynki po polskiej stronie. Służą one obecnie turystom.

Droga z hotelu Sudetia do Chatki Górzystów zajmuje około 2 godziny. Wieże widokowe w Świeradowie-Zdroju

Wieża Sky Walk znajduje się blisko miasta,  na zboczu góry Świeradowiec (1037 m n.p.m.). Górny taras widokowy jest  przeszklony i  znajduje się na wysokości 55 m. Jest to w tej chwili najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce.  Z wieży rozciąga się widok na Karkonosze i Pogórze Izerskie w promieniu około 50 km.  W prostej  odległości około 400 m od  tarasu widać nasz Hotel Sudetia.  Budowla ta jest największą tego typu w Polsce. Mocnych wrażeń z pewnością  dostarczy ponad 100-metrowa zjeżdżalnia, nachylona pod kątem 29 stopni. Przeniesie ona nas z góry na dół w ciągu kilku sekund.Ale to nie jest jedyna interesująca wieża, która znajduje się w najbliższej okolicy Świeradowa-Zdroju. Bardzo interesującym celem wycieczek ze Świeradowa-Zdroju jest stalowa konstrukcja o wysokości 20 m na czeskim szczycie Smrk. Dostać się tam można w ciągu około jednej godziny szlakiem od górnej stacji kolejki gondolowej, mijając po drodze ślady starej drewnianej wieży widokowej postawionej w 1892 roku przez Towarzystwo Karkonoskie (Riesengevirgsverein).
Wieża na Stogu Izerskim istniała do lat 60-tych ubiegłego wieku.

Towarzystwo Upiększania z Novego Mesta pod Smrkem po austriackiej stronie Gór Izerskich, w ciągu siedmiu tygodni od otwarcia wieży po drugiej stronie granicy na Stogu,  wybudowało wieżę drewnianą na Smrku (1124 m n.p.m.). Istniała ona do 1946 roku, tak jak wybudowane obok w 1932 roku schronisko). W roku 2003 po czeskiej stronie otworzono nową wieżę, z której rozciąga się bardzo interesujący rozległy widok na czeską część Gór Izerskich, Karkonosze i dolinę wiodącą do Pragi. Kopia starej, drewnianej wieży znajduje się w ZOO w Pradze.  Od Hotelu Sudetia w to bardzo interesujące miejsce możemy przenieść się w ciągu zaledwie półtorej godziny.
  
Sezon w uzdrowisku Świeradów-Zdrój trwa cały rok a ilość atrakcji latem jest nie mniejsza niż zimą. Z racji swojego położenia  Świeradów to znakomity punkt do rozpoczynania pieszych wycieczek. Przez miasto przechodzą aż trzy szlaki turystyczne (czerwony, niebieski i zielony) dzięki którym pieszy turysta może wygodnie dotrzeć na okoliczne szczyty i podziwiać widoki (Stóg Izerski, Sępia Góra, Smrek, Zajęcznik i wiele innych).

 
                                                                                                              
 

W okolicy Hotelu Sudetia znajduje się również mnóstwo tras rowerowych (o łącznej długości 200km w tym 80km tras typu Single Track).
Na szczególną uwagę zasługują bardzo wygodne i atrakcyjne trasy szutrowe po czeskiej stronie granicy. Dla tych którzy chcą spróbować swoich sił na płaskowyżu Izerskim wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z Kolei Gondolowej na Stóg Izerski za pomocą której można przewozić również rowery.

Wychodząc naprzeciw potrzebom gości Hotel Sudetia oferuje dostęp do bezpłatnej wypożyczalni sprzętu sportowego.
W sezonie letnim wypożyczamy: kijki do Nordic Walking, rowery Jamis Exile Sport oraz Jamis Trail X1.

 

Witaj!
Masz pytania?
Wyślij formularz
Zamów kontakt
Zostaw swój e-mail lub numer telefonu
Używamy Cookies