atrakcje letnie

Hala Izerska ( dawniej zwana Wielką Łąką Izerską) - polski biegun zimna z ciekawą historią.
Odwiedził ją nawet prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej!


Tuż przy hotelu Sudetia rozpoczyna się szlak prowadzący do bardzo ciekawej z wielu względów Hali Izerskiej, położonej na wysokości 840-880 m npm.

Ze względu na najniższe średnie temperatury roczne Hala uważana jest za polski biegun zimna. Np. 3 lutego 2012 r. odnotowano tam minus 36 stopni Celsjusza a 14 sierpnia tego samego roku minus 1,7 stopnia. Rekordowo niskie temperatury na Hali Izerskiej są efektem nocnej inwersji temperatury, powstającej, kiedy ze zboczy gór schodzi chłodne powietrze w kierunku kotliny szczelnie opasanej wyższymi górami.

Na terenie Hali znajduje się również rezerwat przyrody „torfowiska Dolnej Izery”, która jest rzeką graniczną między Polską a Czechami. Uchodzi ona do Łaby, dlatego wraz z Halą Izerską znajduje się w zlewni Morza Północnego. Z uwagi na stały napływ chłodnego i wilgotnego powietrza atlantyckiego Hala Izerska charakteryzuje się subalpejską roślinnością.
Na Hali Izerskiej działa schronisko "Chatka Górzystów", która jest jedynym ocalałym budynkiem nieistniejącej obecnie wsi Gross Iser. Mieściła się w nim do 1945 roku szkoła. Miejscowość została założona w XVII wieku przez uchodźców religijnych z Czech.  W latach międzywojennych była bardzo ludną wsią, z kilkudziesięcioma domami, trzema schroniskam, szkołą i  gospodami.

Jedna z gospód, "Michałowa Chata" ("Michelsbaude") działała ponad 120 lat i była usytuowana przy drodze do Orla, na dawnej Starej Drodze Celnej, która powstała po zajęciu w 1740  roku Śląska, wcześniej austriackiego, przez Prusy.Dwukrotnie zawitał do niej późniejszy prezydent USA John Quincy Adams. Miało to miejsce 31 lipca 1800 roku, w czasie podróży Adamsa Starą Drogą Celną, co opisał w swoich "Listach o Śląsku".

Ślady dawnych zabudowań miejscowości Gross Izer są widoczne do tej pory.  Po czeskiej stronie w odległości jednej godziny jazdy rowerem od Hali Izerskiej, znajduje się podobna wieś pod względem klimatu i roślinności Jizerka (Kleine Izer), w której są częściowo zachowane budynki, postawione w tym samym stylu jak nieistniejące budynki po polskiej stronie. Służą one obecnie turystom.

Droga z hotelu Sudetia do Chatki Górzystów zajmuje około 2 godziny. Wieże widokowe w Świeradowie-Zdroju

Wieża znajduje się blisko miasta,  na zboczu góry Świeradowiec (1037 m n.p.m.). Górny taras widokowy jest  przeszklony i  znajduje się na wysokości 55 m. Jest to w tej chwili najwyższa tego typu konstrukcja w Polsce.  Z wieży rozciąga się widok na Karkonosze i Pogórze Izerskie w promieniu około 50 km.  W prostej  odległości około 400 m od  tarasu widać nasz Hotel Sudetia.  Budowla ta jest największą tego typu w Polsce. Mocnych wrażeń z pewnością  dostarczy ponad 100-metrowa zjeżdżalnia, nachylona pod kątem 29 stopni. Przeniesie ona nas z góry na dół w ciągu kilku sekund.Ale to nie jest jedyna interesująca wieża, która znajduje się w najbliższej okolicy Świeradowa-Zdroju. Bardzo interesującym celem wycieczek ze Świeradowa-Zdroju jest stalowa konstrukcja o wysokości 20 m na czeskim szczycie Smrk. Dostać się tam można w ciągu około jednej godziny szlakiem od górnej stacji kolejki gondolowej, mijając po drodze ślady starej drewnianej wieży widokowej postawionej w 1892 roku przez Towarzystwo Karkonoskie (Riesengevirgsverein).
Wieża na Stogu Izerskim istniała do lat 60-tych ubiegłego wieku.

Towarzystwo Upiększania z Novego Mesta pod Smrkem po austriackiej stronie Gór Izerskich, w ciągu siedmiu tygodni od otwarcia wieży po drugiej stronie granicy na Stogu,  wybudowało wieżę drewnianą na Smrku (1124 m n.p.m.). Istniała ona do 1946 roku, tak jak wybudowane obok w 1932 roku schronisko). W roku 2003 po czeskiej stronie otworzono nową wieżę, z której rozciąga się bardzo interesujący rozległy widok na czeską część Gór Izerskich, Karkonosze i dolinę wiodącą do Pragi. Kopia starej, drewnianej wieży znajduje się w ZOO w Pradze.  Od Hotelu Sudetia w to bardzo interesujące miejsce możemy przenieść się w ciągu zaledwie półtorej godziny.
 Nowa letnia atrakcja - spacer w obłokach
Na szczycie wieży opisanej w naszych aktualnościach czeka Państwanie codzienna atrakcja. Mocnych przeżyć i dostawę niezłej dawki
adrenaliny zapewni szklana platforma, z której można oglądać piękne widoki na Karkonosze i często ośnieżone przez cały rok szczyty Śnieżki i
Szrenicy i  Góry Izerskie. Na stronę północną rozpościera się rozległy widok na Dolny Śląsk z Pogórzem Izerskim na pierwszym planie. 
Prawie pod swoimi nogami zobaczycie Państwo wyraźnie odróżniający się ciemnobrązowy dach naszego Hotelu Sudetia.
Dalej wybija się charakterystyczna sylwetka trójkątnej wulkanicznej góry Ostrzycy Proboszczowickiej (501 m. npm.). która wyraźnie odróżnia się od
równinnego krajobrazu. Należy ona do Korony Szczytów Sudeckich. Teren szczytowy objęty jest rezerwatem, który chroni unikalne bazaltowe
gołoborze, malownicze skałki oraz niespotykane gdzie indziej archaiczne gatunki flory. Góra Ostrzyca jest pozostałością komina wygasłego
trzeciorzędnego wulkanu i na pewno warta jest obejrzenia.
Od HoteluSudetia dzieli ją około 50 km drogi.
 
 
Sezon w uzdrowisku Świeradów-Zdrój trwa cały rok a ilość atrakcji latem jest nie mniejsza niż zimą. Z racji swojego położenia  Świeradów to znakomity punkt do rozpoczynania pieszych wycieczek. Przez miasto przechodzą aż trzy szlaki turystyczne (czerwony, niebieski i zielony) dzięki którym pieszy turysta może wygodnie dotrzeć na okoliczne szczyty i podziwiać widoki (Stóg Izerski, Sępia Góra, Smrek, Zajęcznik i wiele innych).

 
                                                                                                               


W okolicy Hotelu Sudetia znajduje się również mnóstwo tras rowerowych (o łącznej długości 200km w tym 80km tras typu Single Track).
Na szczególną uwagę zasługują bardzo wygodne i atrakcyjne trasy szutrowe po czeskiej stronie granicy. Dla tych którzy chcą spróbować swoich sił na płaskowyżu Izerskim wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z Kolei Gondolowej na Stóg Izerski za pomocą której można przewozić również rowery.


 

Wychodząc naprzeciw potrzebom gości Hotel Sudetia oferuje dostęp do bezpłatnej wypożyczalni sprzętu sportowego.
W sezonie letnim wypożyczamy: kijki do Nordic Walking, rowery Jamis Exile Sport oraz Jamis Trail X1.


 

Witaj!
Masz pytania?
Wyślij formularz
Zamów kontakt
Zostaw swój e-mail lub numer telefonu
Używamy Cookies